Mantarlı Tırnak Tedavisi

Mantar ayaklarda da oluşabilen ve ayakta şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşma ve sertleşme ile kendini gösteren bir enfeksiyondur. Merkezimizde özel cihazlarla mantarlı tırnak kalınlığı azaltılır. Böylece harici uygulanacak özel krem&solüsyonların daha iyi penetre olması sağlanır. Belirli bir düzenle yapılacak bakım ile tırnak sağlığına kavuşur.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz olarak adlandırılan bir hastalık olan tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak, dermatofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur. Bu yalnızca bir kozmetik sorun değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık % 50'sini oluşturur.Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlıyor. El ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi durumlarda, yaralanan tırnağa mantar adı verilen organizmaların yerleşmesi daha kolay oluyor. Tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan da ortak kullanım alanlarından bulaşıyor. Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor. Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor.Kapalı ayakkabılar ve çoraplar ayağı sıcak ve nemli tuttuğu zaman mantar üremeye devam eder ve artar.Diabet sık görülür çünkü,dış etkenlere karşı dirençleri düşüktür.Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıylada ortaya çıkar.Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi,mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına oradan da başka yerlere bulaşabilir. Tırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında ayrıca,tırnağın görüntüsünün de bozan 'kozmetik'bir sorun yaratır. Görüntü olarak,tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması,bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde görülür. Ayrıca tırnağı kalınlaştırdığı için tırnak batmasının başlıca sebeplerinden biridir.Kalınlaşmış tırnak vücudun dışarı açılan zayıf bir kapısı haline gelerek dış ortamdaki mikropların kolayca geçmesine neden olur. Bu sebepten kana mikrop karışması ile ölümlere dahi sebebiyet verebilir. Muaynede ise;tırnağın kalınlaşması,üzerinde oluşan farklı biçim ve renklerde çizgileşmeler,renk değişiklikleri,çatlamalar,tabaka tabaka kalkması gibi bulgulara rastlanabilir.


Bakım

Tırnak mantarının bakımı derinin mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar bakımı dirençli olabilir, hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6-8 aylık bakımı düzenli uygulamak gerekir. Bakım sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekir.Mantar sporlar halinde üremektedir. Sporlar kısa zaman içerisinde tamamen ölmediği için ; oluşan düzelmeler mantarın geçtiği anlamına gelmez.

Podolog, sorunlu bölgenin mekanik temizliğini yapar; enfekte alan %3 hidrojen peroksit ile yıkanır. Mantar, kendiliğinden geçmeyeceği için dermatolog tarafından uygun görülen oral/topikal antimikotik tedaviyle desteklenir.
 
Tırnak mantarı tedavisi, özellikle risk grupları söz konusu olduğunda uzun soluklu bir terapi dönemini zorunlu kılar. Hastanın beslenme düzeni, ayak, ayakkabı ve çorap hijyenine dikkat etmesi başarılı bir tedavi süreci için şarttır.
    
Eğer tırnak mantarı sorununuzdan yakınıyorsanız! Ayak sağlığı uzmanı Podolog Selma Değirmenci tarafından çağdaş yöntem ve donanımlar kullanılarak bakımınız gerçekleştirilmektedir.


ÖNEMLİ: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz.Sitemiz Sağlık Bakanlığının 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29.maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.