Halluks Valgus

Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus (bunyon) ayak baş parmağının vücut dikey ekseninin dış tarafına doğru (küçük parmaklara doğru) eğilmesi sonucu şekil bozukluğu ve buna bağlı ağrı şikayeti oluşturan bir ayak ön kısım hastalığıdır. Ayak baş parmağının en sık görülen rahatsızlığıdır. Çocuk yaşlardan itibaren görülebilir.Toplumlarda görülme sıklığı %2-%4 arası değişmektedir.Sadece baş parmağın tarak kemiğiyle yaptığı eklemi değil zaman içinde diğer parmakları da ilgilendiren şikayetler hastalığa neden olabilir.Nasır diğer küçük parmaklarda çarpılma,ağrı, stres kırıklıkları vs.


Hastalığın seyri içinde birden fazla kemik,eklem kas, tendon, eklem zarı gibi dokular tutulabilir.Çoğunlukla birinci ve ikinci tarak kemikleri arası açının artması hastalığa eşlik eder. Hastalığın sebebi ailevi genetik kalıtımsal olabilmektedir.Özellikler genç yaşta başlayanlarda genetik geçiş gözlenmektedir.Rahatsızlığın ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde uygun olmayan sivri ve dar burunlu topuklu ayakkabı tercihleri etkili olabilmektedir.Bayanlarda daha sık görülmektedir. Ayağın yere düzgün basmasını engelleyecek olan anatomik ve yapısal ayak sorunları bazı kas ve sinir sistemi rahatsızlıkları sonucu olarak da bu rahatsızlık görülebilmektedir. Hastalık Ortaya Çıktıktan Sonra, şekil bozukluğunun ilerlememesi ağrısız ve konforlu bir yürüyüş sağlanması için öncelikle ayağın doğru basısı tespit edilir ona uygun tabanlık, terlik, ayakkabı kullandırılması önerilir.Silikon, parmak arası, gece ateli ile desteklenir. 
ÖNEMLİ: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz.Sitemiz Sağlık Bakanlığının 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29.maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.